هر گروه خانگی باید هدف و دیدی داشته باشد

hsgrp06
مارشال سگال
ترجمه و تلخیص: منصور برجیگروه شما اگر هدفی را دنبال نکند دچار مرگ تدریجی یا آنی خواهد شد. پذیرایی خوب و گفتگوهای خودمانی شاید از ویژگیهای عادی یک گروه باشد، اما بیشتر مثل پوست گردو هستند تا مغز آن. اصل ماجرا چیز دیگری است. گروههای زیادی هفته به هفته ملاقات می‌کنند بدون اینکه یک هدف مشخص را دنبال کنند و در نتیجه برایشان مشخص نیست که به کجا میروند و هدف آنها از گردهم‌آیی چیست. معلوم نیست که این چه جور گروهی است. نام گروه هر چه میخواهد باشد، باید برای خود یک دید و هدف مشخص داشته باشد که نشان دهد چرا ارزش گذراندن دو ساعت در هفته را دارد؟ چطور بدانم وقتی را که در طول هفته صرف گروه خانگی میکنم تلف نکرده‌ام؟ گروه خانگی باید دید و هدفی داشته باشد.

در این نوشتار، معنی «دید یا رؤیا» همان مقصود کاربردی است که گروه خانگی از گردهم‌آیی برای خود تعریف می‌کنند. دید و رویا پاسخ به این پرسش‌هاست که چرا در این گروه شرکت می‌کنید؟ چطور هدف و مأموریت کلیسایتان را در این گروه تحقق می‌بخشید؟ چطور متوجه خواهید شد که اعضای این گروه پیشرفت کرده و ثمر می‌آورند؟ این پیشرفت را بر اساس نزدیک شدن به کدام هدف می‌سنجید؟

پاسخ این پرسش‌ها دید یا هدف گروه را مشخص می‌کند که علاوه بر تقویت اتحاد گروه، تغییرات مثبتی دیگری را نیز در بر دارد.

داشتن دید و هدفمندی چه ارزشی دارد؟

اگر چه ممکن است تهیه متنی که دید و هدف گروه را برشمارد، دشوار به نظر برسد، ولی با دعا،‌و کمی تلاش و مشورت با دیگر اعضای گروه می‌توانید آن را تهیه کنید. ولی آیا چنین تلاشی مقرون به صرفه است؟ اینجا به دو دلیل عمده اشاره میشود که به شما در تعیین دید و هدف برای گروه انگیزه خواهد بخشید.

۱. داشتن دید و هدف سبب تعهد بیشتر و بها دادن اعضا می‌شود

اگر هدف گروه خیلی مبهم بوده و بیشتر به یک گردهمآیی و دور هم جمع شدنی عادی شبیه است، اعضای گروه دلیلی برای متعهد بودن و سرمایه گذاری از وقت و انرژی خود نمی‌بینند.

شرکت در یک ضیافت شام هفتگی یا ماهانه تعهد زیادی نمی‌خواهد. اما هر چه تعهد پایین باشد، انتظارات هم پایین، و در نتیجه ثمربخشی آن هم پایین خواهد بود.

در عوض، یک هدف مشخص و قابل دستیابی را تعیین کنید؛ اهدافی که دوست دارید در گروه به آن برسید. پس از همان ابتدا همه با این اهداف همدلی داشته و میدانند دلیل آنجا بودنشان بیش از نوشیدن چای و گپ زدن است.

۲. داشتن دید و هدف تصمیم‌گیری‌ها را روشن‌تر میکند

به عنوان گروه در طول سال شما تصمیم‌گیری‌های متعددی خواهید کرد. برخی از این تصمیمات جزئی هستند برخی کلان. یکی از راهها برای روشنتر کردن روند تصمیم‌گیری، داشتن بیانیه دید یا «بیانیه چشم‌ انداز» گروه است. به این ترتیب خواهید توانست در هر تصمیم‌گیری میزان مطابقت آن را با مفاد مختلف بیانیه خود بسنجید.

منبع : کلیسایی ایرانیان لندن

درباره‌ی Amir Gh

همچنین ببینید

دوراهی

توبه کن! در غیر این صورت، به ﺁنها کفر گفته اید!” برادرش با خشم و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *